Kırma ve Eleme Grubu Ekipmanları

Ocaktan gelen alçı taşı tesiste kullanılmak için uygun ölçülere kırılır. Kırıcıların uygun kurulumu efektif kırma işlemi yaparken toz alçının ERBA kalitesinde ön işlemini düzenli bir şekilde tamamlamaktadır. Alçı taşları değirmen için uygun olan 0-10 mm ölçülerinde kırılmakta ve bu ölçülerde kalsinasyon işlemi için de yeterli olmaktadır.


Kalsinasyon Ünitesi

Ürünümüz olan kalsinasyon fırını; döner fırın olup, müşteri isteği doğrultusunda kapasite miktarına göre hesap edilen değerlerde ebatlandırılıp imal edilmektedir. Kalsinasyon Ünitesi Besleme Bunkeri, Tartım Bandı, Brülör, Cehennemlik, Karışım Bölgesi, Giriş-Çıkış Davlumbazları, Hava Kanalları, Siklon, Sistem Fanı ve İletim Hat makinelerinden oluşur. Bu ünitemiz içerisinde ısı 800-1200°C arasında bir değere çıkarak 0-10 mm tane boyutunda kırılmış olan alçı taşı içerisinde ki mevcut kristal suyu (-20), istenilen nem miktarına düşürerek (%4-6) baz alçı olarak nitelendirilen alçı elde edilmektedir.

Fırın ünitesinin ilk ekipmanı olan Besleme Bunkeri ve Tartım Bandı sayesinde Kalsinasyon Fırınına beslenecek olan ürünün saatteki kapasitesi istenilen kapasiteye göre ayarlanarak fırına beslenen ürünün miktarı sabit tutulur.

Brülör ve Cehennemlik ile sisteme gerekli ısı üretilir. Oransal kontrol sayesinde gerekli yakıt ve hava miktarının kontrolü sağlanmaktadır. Fırın içinde özel olarak tasarlanan yıldız ve kanat sistemi ile ürünün hem harmanlanması hem de fırın hattı boyunca ilerlenmesi sağlanmaktadır.

Fırın siklonu sayesinde sistemde hava akış yolu ile ilerleyen mikronize ürünler (max 200g/Nm3) sisteme geri kazandırılmaktadır. Filtre de ise sisteme geri kazandırılan ürün max. 50g/Nm3 olarak sağlanmıştır.

Fırınlarımız yapılan mühendislik hesaplamalarına göre; ürün cinsi, tane boyutu, besleme kapasitesine göre fırın boy, çap, uzunluk, gerekli hava miktarı, filtrasyon alanı ve içyapısı dizayn edilir. Ringler, galeler ve dişliler fırının dolu yüküne göre farklılık gösterir. Bunlar döküm yapıldıktan sonra tezgâhlarda işlenip ısıl işlemde uygun sertliğe getirilir.


Öğütme & Ayrıştırma Ünitesi

Çekiçli değirmenler 0.10 mm büyüklüğündeki kuru veya hafif ıslak malzemeleri 1000 microna kadar öğütmek için kullanılmaktadır.


Yatay & Dikey Taşima Ünitesi

Hem yatay hem dikeyde tüm taşıma işlemleri kovalı elevatör, bantlı konveyörler, rulolu konveyörler ve helezonlarla yapılmaktadır. ERBA tarafından yapılan fabrikalardaki tüm makinalar üst – seviye mühendislik hesaplarla projelendirilmiştir. Tüm makina ve malzemeler Avrupa standartlarına göre sertifikalıdır.


Karıştırma ve Paketleme Ünitesi

Karıştırıcı üretilen ürüne göre homojen karışım sağlar. Karıştırıcının tasarımı ve teknolojisi üst kalite alçı karışımlarının üretiminde çok önemlidir. Karıştırıcı kapasiteleri tesis kapasitesine göre seçilmektedir.

Paketleme grubu ekipmanları tesis kapasitesi ve ürün tipine göre lineer veya döner tipli olabilir.