MMM ERBA Makina A.Ş.
Alçı plaka tesisleri için komple çözüm sunmadaki başarı öyküsü.

MMM ERBA Makina, 2001 yılında alçı kalsinasyonu, toz alçı ve alçı plaka üretiminde uzun ve değerli deneyime sahip makine mühendisi Melih Baran KILIÇ tarafından sektörde güvenilir ve ekonomik çözümler sunmak amacıyla kurulmuştur.


Headquarters of MMM ERBA Makina

MMM Erba Merkez BinaFirmamız, kurulduğu ilk yıllarda, alçı pazarında danışmanlık hizmeti vermiş ve toz alçı ekipmanları ve tesisler üretmiştir.

Toz alçı ekipmanları üretimine başlamakla birlikte alçı plaka tesisi tasarım ve projelendirme çalışmalarına da başlamış ve bu çalışmalar, bittiğinde 2008 yılında bir Türk firmasınca anahtar teslimi alçı plaka tesisi siparişi ile taçlandırılmıştır. Yaptığımız bu tesis Türkiye’deki ilk “yerli üretim” tesis olma özelliğine sahip oldu ve günümüzde Saint- Gobain Rigips tarafından işletilmekte.
İlk alçı plaka tesisi yapımı ile birlikte, alçı plaka üretimi ile ilgili tüm sorunları çok iyi biliyor olmamız sayesinde, üretim hattındaki bazı ekipman ve parçalarda;

◉ Form Pres
◉ Mikser
◉ Rulolar

Form Pres

Mikser

Rulolar

teknolojik gelişmeler ve günümüz malzemeleri kullanarak ve şirket kurucumuzun “en iyi fiyata en iyi kalite” prensibine de sadık kalarak iyileştirme ve geliştirmeler yaptık. Bu iyileştirme ve geliştirmeler rakiplerimizce kabul görmüş ve uygulanmaya başlanmıştır.

Tüm bu gelişmeler ve iyileştirmeler, DIN 18 180 normlarına göre alçı plaka üretimini sağlamakta ve tesislerde sürdürülebilirlik prensiplerini temin etmekte ve bizi dünya çapında 4 alçı plaka tesisi tedarikçilerinden biri yapmaktadır.

2016 yılında, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek, zamanında destek sağlamak ve tasarım işlerinden ürünlerin fabrikamızdan sevk edilmesinden evvel zorunlu bir süreç olan kalite kontrol işlemi dahil üst – düzey organize edilmiş sistem geliştirmek amacıyla, MMM ERBA Makina genel merkezimiz olan yeni kompleks yaptık.


Accurate and precise manufacturingKurduğumuz yeni kompleks;

◉ Tüm güncel teknolojik gelişmeleri uygulama yeteneğine sahip deneyimli elemanlardan oluşan tasarım ekibi,

◉ En iyi fiyata hassas & üst – kalite parçaların imalatını temin etmek için tam donanımlı ( 2 adet CNC Torna – 3 Eksen, 1 adet CNC Freze – 3 Eksen Dik İşleme Merkezi, 1 adet 5 Eksen CNC Torna ve İşleme Merkezi, 2 Adet Kaynak Robotu, 1 adet Lazer Kesim Makinası ve 1 adet Büküm Makinası ) talaşlı imalat atölyesi,

◉ Elektrostatik boya fırını ve yaş boya kurutma odası olan boya atölyesi,

◉ Tesislerin elektrik ve elektronik sistemleri tasarımını, otomasyon yazılımını ve montajını yapan elektrik & otomasyon atölyesini

kurmamızı sağlamıştır.

Hemen hemen tüm parçaların yüksek hassasiyetli olması ve kontrol & otomasyon sistemini kendimizin yapıyor olması alçı plaka üretim ekipmanlarının uzun ömürlü olmasını ve düşük servis & bakım masrafının olmasını temin etmektedir. Bu gerçekler sayesinde, 2018 yılında, tesisteki ekipanların arızasından dolayı duruş süresi 7.5 saat/yıl olarak kayıtlara geçmiştir.Elektrik & otomasyon ekibimiz ve montaj & devreye alma ekibimiz ile birlikte alçı plaka tesisinin komple montajını kendi montaj mühendislerimiz, montaj süpervizörlerimiz ve montaj ustalarımız ile yapmaktayız.

Deneyimli, devreye alma ekibimiz çok iyi deneyime sahiptir ve üretim hattındaki her bir ekipmanın soğuk ve sıcak testlerini yapmanızı sağlamaktadır.

Ekibimizin montaj ve devreye almadaki ustalık ve deneyimi DIN 18180 normuna uygun alçı plaka üretilmesinin garantisi olmuştur.

Üstün kalite & düşük maliyetli ekipman yapmamızı sağlayan modern tesisimiz, tam donanımlı tasarım bölümümüz ve talaşlı imalat atölyemiz ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, %80 i devlete ait savunma sanayi şirketleri olan 972 şirket ile birlikte MMM ERBA Makina Ar-Ge merkezi olarak kabul edildik ve araştırma & geliştirme çalışmalarımız için Bakanlığın Ar-Ge merkezi desteklerini almaya başladık.